עשרה דברים שלא ידעתם על ריסים

הם צומחים בקצב איטי משמעותי מזה של שיער הראש, נושרים מדי יום ושומרים על העין מפני גורמים זרים. מה אתם יודעים על הריסים? כחלק משגרת הטיפוח, אנו דואגות למראה הריסים שלנו, לא פחות מאשר לאיפור הכללי. מסקרה היא חלק בלתי נפרד מקיט האיפור שאנו נושאות איתנו לכל מקום ומראה הריסים מקבל מאיתנו תשומת לב לא קטנה. אך מה באמת אנו יודעות על השערות הללו שמקיפות את העין שלנו? הנה מספר עובדות שכדאי לדעת על ריסים.

הריסים – המשמר המלכותי של העיניים

בדומה לתפקיד הגבות, גם השערות הנמצאות על קצה העפעף שלנו, תפקידן להרחיק לכלוך, אבק וגורמים זרים מגלגל העין שלנו. הריסים שומרים גם על גלגל העין מפני חדירה של מים, זיעה ונוזלים אחרים. למרבה הצער, מדי פעם, הריסים גורמים בעצמם לבעיה, כאשר הם נושרים ו"נכנסים לעין", תוך שהם גורמים לגירוי ולמטרד בהוצאתם, לרוב על-ידי טיפות דמע המסייעות בהפרשת גורמים זרים מהעין. מנגנון ההגנה על העיניים בא לידי ביטוי בכך שהן נעצמות באופן רפלקסיבי כאשר הריסים באים במגע עם עצם חיצוני.

eyelashes-1

שומרים על העיניים. הריסים.

פריבילגיה של יונקים

היונקים הם בעלי החיים היחידים בטבע שיש להם ריסים. ולמי שמגרד בראש עכשיו ומנסה להיזכר, כן, גם בני האדם הם יונקים. ולמי שמתחכם עכשיו ושואל את עצמו: רגע, ומה עם דולפינים? גם הם יונקים, התשובה היא: יופי, חכמולוג. ברגע זה מצאת את היוצא מן הכלל.

הריסים נושרים מדי יום

למעשה, בין ריס אחד לחמישה נושרים מדי יום. מחזור הצמיחה של ריס, המוגדר בממוצע כשלושה חודשים, ארוך משמעותית משיער הראש. זו גם הסיבה שהריסים אינם גדלים לאורך ניכר.

שלושה פרקי זמן לצמיחה

לריסים שלושה פרקי זמן במחזור צמיחתם: ישנו שלב האנגן, שהוא השלב האקטיבי ביותר. אחריו מגיע שלב המעבר הנקרא שלב הקטגן ומיד לאחר מכן שלב הטלוגן, שהוא "שלב המנוחה". בכל רגע נתון, כ-90% מהריסים בגוף האדם נמצאים בשלב צמיחה בקצב ממוצע של 0.16 מ"מ ליום. בחישוב מהיר, אם נגזור את הריסים, הם אכן יצמחו בחזרה, אך זה ייקח להם כארבעה עד חמישה חודשים להגיע לאורכם הרגיל.

eyelashes-2

שלושה פרקי זמן במחזור צמיחתם של הריסים.

קיים הבדל גדול בין הריסים העליונים לאלו התחתונים

השיער בקצה העפעף העליון של העין מלא וצפוף יותר באופן מובהק מקו הריסים התחתון. למעשה, הצפיפות בקו הריסים העליון היא כמעט כפולה מזו של קו הריסים התחתון. קו הריסים העליון מונה בממוצע למעלה מ-200 (ובמקרים מסויימים עד 300 !!!) ריסים בעוד שבקו הריסים התחתון ספירת המלאי תסתיים ב-100 ריסים בלבד.

וכמובן, קיים הבדל גם באורכי הריסים

אורכם של הריסים גם הוא משתנה ואינו אחיד: הריסים שנמצאים באמצע שורת הריסים יהיו בדרך כלל ארוכים יותר מאלו הנמצאים בצדדים.

מתפתחים החל מהשבוע השביעי להריון

הריסים מתפתחים בעובר האנושי בין השבועות ה-22 ל-26 של ההריון. עם זאת, השיער בקו הריסים אינו מושפע מגיל ההתבגרות כמו שיעור באזורים אחרים בגוף, כך שהוא נשאר כפי שהוא ללא שינוי.

eyelashes-4

הריסים של העובר מתפתחים החל מהשבוע השביעי להריון

יכולים לנחש מהם הריסים הארוכים בעולם?

כמו בכל דבר, גם באורך הריסים יש שיא עולמי. הריסים הארוכים ביותר שנמדדו אי פעם, מגיעים לאורך של 2.75 אינצ'ים, שהם כמעט 7 סנטימטרים ! כן, שמעתם נכון. שבעה סנטימטרים של ריסים. אם הנתון הזה הדהים אתכם, מה תגידו על כך שמחזיק השיא הוא דווקא בחור? בכדי לסבר לכם את האוזן, האורך הממוצע של ריס אנושי עומד על 10 מילימטרים. סנטימטר אחד.

שבו ותנשמו עמוק לפני שאתם קוראים את העבודה הזו

כל יצור אנושי "מארח" על פניו, יצורים קטנטנים הקרויים "אקרית הפנים". מדובר למעשה, בחרקים זעירים, שאינם נראים בעין בלתי מזויינת שחיים על הריסים שלנו. גודלם זעיר, בדומה לקרדית האבק שנמצאת בבית. גם אחרי שאתם יודעים את העובדה הזו, אין צורך להיבהל: החרקים הקטנים הללו הם למעשה בעלי תפקיד חשוב ומשמעותי. האקריות החיות בסמוך לזקיקי השערות שבקו הריסים, ששמם המדעי הוא "דמודקס" חיים בזקיקי השיער של יונקים ותפקידים לשמור על הזקיקים נקיים ולמנוע את סתימתם. סתימה של זקיק יכולה לגרום להצטברות של מוגלה, לזיהום ובסופו של דבר גם לכאב, כך שאפשר לנשום לרווחה ולחיות בשלום עם הימצאותם של היצורים הזעירים הללו.

בני האדם מעצבים את ריסי העין כבר למעלה מ-6000 שנה

כבר במצרים העתיקה נהגו לעצב את הריסים. כלים עתיקים שתפקידם לסייע במלאכה זו נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. ידוע כי איפור ומריחת צבע סביב העין הייתה בעלת משמעות סמלית לשבטים קדמונים ושימשה גם כדי להעיד על מעמד ויוקרה. בתקופה המודרנית, נהוג לציין את המצאתה של המסקרה הראשונה בשנת 1913 על ידי רימל הצרפתי. מאידך, מסקרה הפכה לפופולרית בארצות הברית רק לאחר שמייבלין רקחו את הפורמולה הראשונה שלהם שהייתה מעין מיקס של וזלין ופחם.

eyelashes-3

עיצוב ריסים

 

 

השאר תגובה

המייל שלכם לא יפורסם. Required fields are marked *

*

הרשמי לניוזלטר וקבלי את הגיליון הבא לפני כולם!

שם

דואר אלקטרוני *

profashioncover88
בכל עת, ניתן יהיה להסיר את שמך מרשימת התפוצה.