סיפור שכולו השראה: לישי סיטבון מאפר ביד אחת

לפני שהתאהב באיפור, לישי סיטבון היה מתקין מזגנים, ומאמן כושר. הכל עם יד אחת. עכשיו, כשהוא מאפר מוכר, כל מי שנתקל בו ובעבודות האיפור שלו מסכים שסיטבון הוא ההוכחה לכך, שכל מה שצריך הוא כוח רצון וגישה חיובית.

מאת: לירז כהן

"איך לפתוח את הכתבה?", אני שואלת את העורך שלי. "איך להתחיל לדבר על נושא רגיש שכזה, להיות פוליטיקלי קורקט וגם להפעיל שיקול דעת ומידת רגישות אבל לא יותר מידי?", אני שואלת. והוא בתגובה רק השיב: "פשוט תכתבי מהבטן". אז כתבתי. זה מה יצא.

קשה למצוא את המילים הנכונות לפתיחת כתבה בנושא רגיש שכזה. לישי סיטבון הוא מאפר מקצועי מוכשר, מדריך ומורה לאיפור, שחי, נושם ויוצר איפור. את דרכו המקצועית החל לישי לפני כעשור, מאז הוא רק גדל ומתפתח לתוך המקצוע כשהוא סוחף אחריו תלמידים רבים והמון לקוחות מרוצות, תוך שהוא מקפיד להשאיר אחריו קצת מהקסם המיוחד שלו אצל כל אחד, בדיוק כמו שהרגשתי עם סיום שיחתנו. לישי נולד עם יד אחת, יותר נכון יד וחצי, אבל הוא אוהב לחשוב על זה כאל "שתי ידיים ביד אחת". הקסם האישי שלו בשילוב עם האישיות הכובשת והראייה האופטימית שלו את העולם, שהיא ממש מדבקת, הצליחו להגיע גם אלי.

לישי-סיטבון-מאפר-2

לישי סיטבון בפעולה. מאפר ביד אחת

תוך כדי שאני חושבת איך לפתוח את הנושא, שהרי זה מתבקש, לישי מיד גורם לי להבין שאין פה בכלל "אישיו". אז בואו נוציא את זה מהמערכת ואחר כך נדבר על הדברים החשובים באמת: "נכון, אין לי יד" , אומר לישי, "אבל מבחינתי זו לא מגבלה. אני לא אוהב להתייחס אל זה כמשהו שגורם לי להיות פחות ממישהו אחר. ברור לי שזה לא טבעי, ברור לי שזה משהו קצת מוזר בהתחלה, אבל אני לא מייחס לזה חשיבות, בעיקר כשפוגשים בי לראשונה. אני תמיד מתנהג בטבעיות ומניסיון, זה עובד".

משפחה דתית-חרדית וליברלית תומכת

לישי מתגורר ברמלה יחד עם אשתו ושני ילדיו. לעולם האיפור הוא נכנס לפני כעשור בעקבות אביו. "תמיד אהבתי לצייר ואני עדיין מצייר. אני בא ממשפחה דתית ובגלל שלא מצאתי את עצמי בתחומים אחרים, דווקא אבא שלי, ראה בי כנראה את הפוטנציאל ודחף אותי לנושא האיפור וגרם לי לברר יותר לעומק על הנושא. אחרי זמן מה, הוא פשוט לקח אותי יחד איתו לבית ספר לאיפור ורשם אותי לקורס. משם הכול היסטוריה כמו שאומרים".  משפחה חרדית וגבר מאפר בדרך כלל לא הולך ביחד אבל מסתבר שיש יוצא מן הכלל, כשזה נוגע למשפחתו של לישי. "אמנם אני מגיע ממשפחה דתית ואבא שלי הוא בן אדם דתי-חרדי, אבל הוא גם מאוד פתוח וליברלי, כך שהוא קיבל את זה אהבה. אפילו את הקעקוע שלי הוא קיבל בהבנה", אומר לישי בגאווה.

ואכן, את הכוחות והכלים להתמודד עם מצבו המולד, קיבל לישי מהוריו ומשפחתו. "מגיל קטן לימדו אותי לא להתייחס לשום דבר שאומרים לי ולהתעסק במה שאני ובמי שאני באמת. אנחנו חמישה אחים, והמשפט שמלווה אותנו מאז ומתמיד הוא: 'אם תעשה אותו נכה הוא יהיה נכה'. חשוב מאוד לא להתייחס לאדם כנכה, כי זה בעצם מה שעושה אותו כזה. יש הרבה אנשים שלא יודעים איך להתמודד עם מגבלה והם מוצאים עצמם חסרי ביטחון ולא מצליחים להתקדם בחיים. אני מאמין שעם הכלים הנכונים ועם האנשים הנכונים שתומכים, עוזרים ואוהבים, הכל אפשרי והשמיים הם הגבול", הוא אומר. "היום אני מרשה לעצמי לענות להם בחזרה כל מה שעולה לי בראש באותו רגע. ואם נפגעתי אני יכול גם להיות חצוף", הוא אומר בחצי חיוך. "זה אני. אני לא הולך עם פרוטזה, אני לא רואה בה בתור בעיה או מגבלה ואני לא אוהב להשתמש במילים האלה, זה אני – ואני לא מסתיר שום דבר".

לישי-סיטבון-מאפר-3

לישי סיטבון. לא הולך עם פרוטזה ולא רואה בזה מגבלה.

לא עושה מזה "אישיו"

בבית הספר לאיפור התנסה לישי ולמד מכל תחומי האיפור והסטיילינג, החל מאיפור ביוטי, איפור ערב וכלות, הפקות אופנה, סרטים, תיאטרון ועוד. תוך כדי הלימודים והעשייה הרגיש לישי איך הוא פורח ומתפתח ורוצה לעשות עוד ועוד. מיד עם סיום לימודיו החל לישי להיענות להצעות האיפור שזרמו אליו ועשה זאת באהבה רבה למקצוע. תוך כדי השיחה, לא יכולתי שלא לשאול את לישי איך הלקוחות שלו מקבלות אותו? והיתה לו כמובן תשובה מוכנה: "כשמתקשרת אלי לקוחה להזמין איפור, אני לא מוצא לנכון לספר לה ש 'אה, דרך אגב, אין לי יד'. אני קובע איתה ומגיע אליה. נכון שאולי ברגע הראשון אולי יש קצת חוסר נוחות ואולי שוק קטן, אבל זה עובר תוך כמה דקות, ברגע שמכירים אותי", הוא אומר. "במהלך החיים בחרתי ולמדתי לשווק את עצמי נכון ולנטרל את היד שלי. תוך כמה דקות אני מושיב את הלקוחה ומתחיל לדבר איתה ולעבוד ולהראות לה מה אני יודע. אני פשוט מדבר ומדבר ומדבר במשך 30 שניות, ונותן לאופי שלי לצאת החוצה, מבלי להתייחס אפילו לרגע למשהו אחר, כך שהלקוחה כבר לא רואה את היד כ'אישיו'. כי אני לא עושה ממנה כזאת".

לישי-סיטבון-מאפר-אלין-רבד

אלין באיפור של לישי סיטבון. צילום: רפאל-בן דור

טכניקה מיוחדת לאיפור ביד אחת

תוך כדי עבודתו, ובגלל הייחודיות שלה, פיתח לישי לעצמו טכניקות מיוחדות שבזכותן הוא מצליח לעבוד רק עם יד אחת, הוא מסביר: "במהלך הזמן פיתחתי לעצמי שיטת איפור שבה הלקוחה תרגיש הכי טבעי ובנוח. כשהיא רואה את התוצאה הסופית, לא מעניין אותה איך הגעתי אליה ועם כמה ידיים עשיתי זאת. היא רק נלהבת מהתוצאה וזה שווה את הכל".

בגיל 18 לקחו אותו הוריו לאבחון מקצועי כדי לקבוע אילו יכולות יוכל לישי לפתח בחייו על מנת להצליח. באופן אבסורדי ומפתיע, המבחנים שערך לישי הורו על כך שיה לו כישרון גדול לעבודה עם הידיים. היום, כשרואים את העבודות שלו, זה פחות מפתיע ואולי אפילו ברור מאליו. "בחרתי דווקא במקצוע האיפור, שהוא מושא היופי והשלמות, למרות החוסר. מבחינה פסיכולוגית, אפשר לומר שהלכתי הפוך על הפוך, כי יש פה חוסר ואילו אני תמיד בחרתי במקצוע שיש בו עבודת ידיים. לפני המון שנים אפילו הייתי מתקין מזגנים. קדחתי, הרמתי ועשיתי הכל כמו כולם. אחרי כך הייתי מאמן כושר כמה שנים. הבחירה באסתטיקה בכלל ובאיפור בפרט היא לא עניין רגיל והיא נחשבת אפילו עוד יותר הפוך על הפוך, כי בנוסף לעניין האסתטי יש פה גם עבודת ידיים מאוד מדויקת".

התחלה לא קלה שהובילה לדרך צלחה עם המון חלומות

עבור לישי, ההתחלה היתה לא קלה וכשמדובר בעולם האיפור והביוטי התחרותי זה לא מוסיף. "באיפור יש הרבה אגו. בהתחלה לא התחברו אלי. יש תגובות של "וואו" איך אתה אמור לאפר עם יד אחת. מצד שני, אני נתקל גם בהרבה אנשים שלוקחים אותי כמאפר רק כי אין לי יד והם אומרים 'אם אתה עושה את זה בלי יד סימן שאתה עושה את זה טוב'. אבל ברור שהיו תגובות לא נעימות וחוסר פרגון", מספר לישי. "בתחילת הדרך כשחיפשתי פרנסה, קיבלתי הרבה 'לא' מהרבה מקומות. ברור היה לי שיש לחיצוניות שלי השפעה, אבל אף אחד לא באמת אמר את זה. אחד האנשים שהיו כנים איתי ואמרו לי את האמת בפנים היה ירין שחף, שהיה אמיתי איתי ואמר לי באחת השיחות שלנו, 'ברשתות מוכרות וגדולות לא יקבלו אותך, תשקיע יותר בעסק העצמאי שלך', וזה באמת מה שעשיתי. על כך אני מודה לו". למרות הכל המשיך לישי בנחישות אחר רצונותיו, תוך שהוא ממשיך להפיץ סביבו אופטימיות וגישה חיובית ובריאה לחיים ואט אט הוא החל לקבל יותר ויותר הצעות.

לישי-סיטבון-מאפר-4

לישי סיטבון. קיבל תמיכה מלאה מבועז שטיין.

חולם לפתוח בית ספר מקצועי לאיפור

היום לישי הוא מאפר בכיר בנבחרת של בועז שטיין, ויחד יש לשניים תכניות ארוכות טווח: "בועז שטיין הוא אמן איפור מוכשר מאוד לדעתי, וגם לדעת רבים. אבל מעבר לכך הוא בנאדם מדהים עם לב ענקי. בועז קיבל אותי באהבה רבה, הוא פתח בפני דלת  בלי שום אינטרס ושפט אותי לפי העבודות שלי בלבד, ועל כל אני מוקיר ומעריך אותו מאוד, כאיש מקצוע וכבן אדם. בימים אלה אנחנו עובדים על קונספט של בית ספר חדש לאיפור וזה רעיון שמרגש אותי מאוד".

השאיפה הגדולה של לישי, כך הוא מספר, היא לפתוח בית ספר ברמה מקצועית גבוהה, "כמו של ירין שחף", הוא מציין. כך הוא מאמין שיוכל לתת מעצמו באופן הטוב ביותר. "ברגע שיהיה לי בית ספר מקצועי, אני  אהיה קשוב למאפרות המתחילות שרק סיימו את לימודיהן ולא מוצאות את עצמן. אני אשקיע יותר בתלמידים, אלמד אותם איך להשתמש בכישרון שלהם ואיך לפתח אותו, איך לעשות כסף ואיך להגשים את עצמם, כמו שאני הגשמתי את עצמי בהרבה מובנים. היום זה לא סוד ש 90% מבוגרי בתי הספר המקצועיים לאיפור לא עוסקים בתחום. אני חושב שהרבה פעמים מה שנחוץ זוהי רק דחיפה של אומץ ללכת ולהיות עצמאיים".

גישה  נכונה, אופטימית ובריאה לחיים מאושרים

חוסר ביטחון עצמי או חוסר פיזי מבחינתו של לישי הם דברים שניתנים לשינוי והכל הוא עניין של גישה ואיך נסתכל על הדברים, כך הוא מספר: "לא מזמן יצא לי לאפר בחורה חירשת שמדברת אמנם קצת לא ברור אבל אפשר להבין אותה. תוך כדי האיפור היא סיפרה לי שהיא מתביישת בעצמה בגלל המגבלה שלה, כי היא חירשת. ברגע ששמעתי אותה מדברת ככה על עצמה, החלטתי שאני הולך לעשות הכל כדי לשנות לה את המחשבה והתחושה הזו שהיא מרגישה כלפי עצמה ולחזק אותה מהמקום שלי. אחרי השיחה הארוכה שלנו, היא פשוט הודתה לי ואמרה ששיניתי לה את החיים. אין סיפוק יותר גדול מזה. אני מאמין שברגע שלאדם יש את הביטחון העצמי שלו, הוא לא צריך יותר כלום, לא חסר לו שום דבר."

לישי-סיטבון-מאפר-רפאל-בן-דו

עבודת איפור של לישי סיטבון. צילום: רפאל בן דור.

לישי-סיטבון-אלעד-ירקון

עבודת איפור של לישי סיטבון. צילום: אלעד ירקון.

לישי-סיטבון-אלעד-ירקון2

עבודת איפור של לישי סיטבון. צילום: אלעד ירקון.

לישי-סיטבון-מאפר-13

צליל סלע באיפור של לישי סיטבון. צילום: רפאל בן דור.

השאר תגובה

המייל שלכם לא יפורסם. Required fields are marked *

*

הרשמי לניוזלטר וקבלי את הגיליון הבא לפני כולם!

שם

דואר אלקטרוני *

profashioncover88
בכל עת, ניתן יהיה להסיר את שמך מרשימת התפוצה.